CS / EN
09.08.2022

SVS objevila při kontrole u chovatele na Šumpersku množírnu psů

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Olomouckého kraje objevili při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu u chovatele v obci Rapotín na Šumpersku množírnu psů. Ve zcela nevhodných podmínkách zde dotyčný choval nejméně 36 psů z toho 12 štěňat. Jednalo se o jedince plemene šarpej, jeho křížence a také křížence boloňského psíka.

Psi v chovu byli nesocializovaní, vystrašení a bázliví. Zalézali do úkrytů a jejich přesný počet neznal ani sám chovatel. Téměř všichni psi trpěli dermatitidou, někteří měli ztrátu osrstění, lysá místa, chronické změny na kůži a výtoky z očí. Psi byli chováni v domě a venkovních prostorech plných předmětů, o které se mohli poranit či je pozřít.

U 17 psů starších 6 měsíců chovatel nedoložil platnou vakcinaci proti vzteklině. 12 psů nebylo označeno čipem. Chovatel neplnil ani další povinnosti vyplývající z legislativy. Neměl chov nahlášený, přestože se v něm nacházely více než tři feny, nevedl ani tzv. evidenční listy vrhů.

SVS podala na obec s rozšířenou působností (Šumperk) návrh na zvláštní opatření (odebrání všech psů v chovu a jejich umístění do náhradní péče). Zároveň podala Polici České republiky oznámení pro podezření z trestného činu týrání zvířat.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

 

 

exteriér chovu

interiér chovu

psi v chovu

Odkaz na původní článek